07:52 съб  12 апр 2025

Самолетите на бъдещето

12 ноември 2014, 14:40 часа • 66409 | прочитания

Как ще изглежда гражданската авиация след 40 години разсъждава Ашли Дав-Джей, сътрудник от факултета по аерокосмическо конструиране в Университета Бристол (Великобритания).

Още: Антикитерският механизъм може да е блокирал постоянно

Още: Изумително ново откритие за листата на растенията

Според прогнозите на експертите към 2050 година въздушният трафик ще нарасне седем пъти, което ще бъде съпроводено с четирикратно увеличение на парниковите газове, изхвърляни от самолетите.

Най-важната крачка за превръщането на авиацията в екологичен вид транспорт ще стане благодарение на пълната електрификация на търговския въздушен флот. Главна трудност за постигането на това засега е ограничеността на акумулаторите.

Още: От арктическия лед до човешката кръв: Нанопластмасата прониква завинаги навсякъде, включително в човешки клетки

Още: Жени с ендометриоза разказват, че намаляването на тези 4 храни облекчава болките им

Друг аспект във формирането на бъдещето на авиацията е експоненциалното падане на стойността на слънчевите батерии, които днес вече са най-евтиният източник на енергия в повечето американски щати.

Очакваното към 2025 година падане със 70% от стойността на литиево-йонните батерии и ръста на цените на авиокеросина, подсказват, че авиопроизводителите все по-често ще поглеждат към идеята за електрификация на самолетите. И както често се случва в подобни случаи, процесът ще бъде забавен не от технически трудности, а от икономическата и политическата инерция.

Още: Viasat TRUE CRIME каталог убийствени имена (ВИДЕО)

Още: Бракът води до деменция: Учени с данни за неочакваната зависимост

Биогориво

Днес средният срок на ползване на пътническите и транспортните самолети е съответно – 21 и 33 години. Затова дори утре да започне да се произвеждат електрически самолети, процесът на преход ще отнеме 20-30 години. В същото време биогоривото позволява да се намалят изхвърлянията на парникови газове с 36-85%.

Макар първото авиационно биотопливо да е сертифицирано още през 2009 година, авиоиндустрията не бърза да го прилага на практика. Този преход не изисква големи финансови харчове, но най-голямата пречка сега е цената му, която ще може да се сравнява с тази на керосина едва след 10 години.

Когато електрическите самолети станат реалност, следващата крачка ще бъде разработването на особени въздушни двигатели, които ще могат да осигуряват тягата във всяка посока.

Птиците ще ни научат

Днес крилете на самолетите са достигнали своето съвършенство по отношение на аеродинамичното си качество, но те почти не използват свойствата на крилете на птиците. Принципът на конструиране на съвременните криле са били заложени още преди век, но технологиите стоят на едно място. Според Ричард Фейнман „въображението на природата е много по-широко, от това на човека, тя никога няма да ни позволи да се отпуснем.”

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch